Прекрасен Зачукуваше Нерѓосувачки Челик Kiddush Купот на База, со Појавување на Послужавник
Свеж

Прекрасен Зачукуваше Нерѓосувачки Челик Kiddush Купот на База, со Појавување на Послужавник

DEN 1199.76

Достапно е за нарачката

Збогатете го вашето Саботата и Одмор табела со овој елегантен Kiddush Првенство.Совршен подарок за Бар/Лилјак Mitzvah, Свадба и Родендени.На Kiddush првенство е убаво украсена вино брод преку која и во која благослов доаѓа.Kiddush, што значи осветување, е молитва recited повеќе од една чаша вино во домот и синагогата во пресрет на Саботата, фестивали, свадби, Бар/Лилјак Mitzvah, Bris и бебето namings пред почетокот на оброкот.На Kiddush фали Бога : Borei Pri Ха'Gefen - "Создател од плодот на лозата." Kiddush чаши може да се направи на sterling silver, сребрена плоча, pewter, парична казна кина или керамика.Некои се уметнички направена од други материјали.Kiddush чаши секогаш биле детално ја дизајнирани и може да се прикаже на еден семејството амблем, Ерусалим, Shabbat молитви, или врежани име и датум.На Kiddush чашата исполнета со вино и се става на дланка на десната рака, така куп е одржан од страна на угоре свиткани прста.На дланка одговара на писмото yud, и на пет прсти одговараат на писмо сено, на алузијата на овие првите две букви од Г-d името.

Основни својства

Тие исто така купуваат со овој производ.